Атерома – це кіста чи доброякісне новоутворення, яке локалізується в сальних протоках. Головна причина її виникнення полягає в ускладненому відтоку шкірного сала, через що протока перекривається, а всередині накопичуються ороговілі клітини епідермісу та інші продукти.
Такі новоутворення можуть виникнути в будь-кого, але зазвичай розвиваються у чоловіків віком від 20 до 30 років. Найпоширеніша ділянка локалізації – це шкіра голови, де сальні залози працюють найактивніше.
Фактори, що сприяють розвитку атером
Атероми бувають поодинокими та множинними, часто майже непомітні та не викликають дискомфорту, тому лікарі не рекомендують їх видаляти.
Серед основних причин виникнення перераховують наступні пункти:
- генетична схильність – деякі люди народжуються з занадто вузькими сальними протоками, сальний секрет продовжує вироблятися у звичному режимі та призводить до їхньої закупорки;
- порушення обміну речовин – гормональний дисбаланс здатний спричиняти надмірну секрецію сальних залоз. У цьому випадку варто з’ясувати причину виникнення проблеми, щоб запобігти повторному розвитку утворень;
- травматизація – будь-яке пошкодження шкіри може перекрити сальну залозу. Але з моменту травми можуть минути тижні або місяці, перш ніж ви помітите кісту. Це пов’язано з тим, що атероми дуже повільно розвиваються.
Загалом атероми не несуть жодної загрози. Попри це завжди існує ризик виникнення ускладнень включно з розвитком абсцесу – гнійним запаленням, яке супроводжується гострим болем. До того ж доброякісні утворення під впливом певних факторів мають тенденцію перероджуватися в злоякісні.
Лікарі медцентру «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському рекомендують пильнувати за атеромами та звертати увагу на такі ознаки: наявне утворення почало активно рости, діаметр став більше за 5 мм, з’явилися несиметричні краї та нерівномірне забарвлення, є ознаки інфекції (почервоніння, свербіж, біль, поява кровоточивості, ранок, кірочок тощо). У випадку появи підозрілих симптомів слід звернутися до кваліфікованого фахівця, який проведе діагностику та запропонує ефективні шляхи розв’язання проблеми.
Ефективні методи боротьби з атеромами
Консервативних методів лікування для боротьби з атеромами не існує. Якщо новоутворення викликає занепокоєння, лікар може запропонувати 4 варіанти видалення жирової кісти:
- хірургічне висічення – класична методика, яка виконується з використанням скальпеля. Лікар робить невеликий розтин, через який видаляється весь вміст утворення;
- лазерна терапія – застосовується для боротьби с невеликими атеромами, що розташовані на чутливих ділянках тіла: обличчі або шиї. Перевага цього варіанту полягає у короткому терміні реабілітації, до того ж завдяки лазеру вдається уникнути появи рубців;
- радіохвильова терапія – мало чим відрізняється від попереднього способу, окрім іншого типу обладнання, що застосовується під час процедури. Ефективний варіант, якщо необхідно провести процедуру у важкодоступному місці, наприклад усунути утворення на шкірі голови, не зачепивши при цьому волосся;
- електрокоагуляція – методика передбачає використання електричного струму. Застосовується для видалення атером без ознак запалення, інакше є ризик залишити осередки новоутворення, що може призвести до рецидиву.
Виокремити найефективніший спосіб боротьби з атеромами неможливо – кожна з цих методик має свої особливості та застосовується з урахуванням розміру та локації утворення. Сама процедура триває близько 30 хвилин, після чого залишається малопомітна рана. Лікар надасть усі рекомендації для домашнього догляду, щоб загоєння пройшло швидко, не залишивши шраму та не викликавши ускладнень.
Тримайте ситуацію під контролем – проходьте обстеження та видалення атером у медичному центрі «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському та бережіть своє здоров’я!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ