Епідермальна кіста – це утворення в товщі дерми, що має вигляд капсули, заповненої всередині секретом сальних залоз і частинками зроговілого епідермісу. Аномалія може формуватися на будь-якій ділянці шкіри, крім стоп і долонь, але зазвичай утворюється навколо волосяного фолікула, де розташована сальна протока.
Патологія даного типу діагностується у пацієнтів молодшого та середнього віку від 25 до 45 років, незалежно від статі. Тобто прояв не має нічого спільного з особливостями гормональних процесів, які протікають в організмі.
Симптоматика та діагностика епідермальної кісти
Епідермальна кіста має вигляд невеликої пухлини або вузлика, колір якої коливається від тілесного до рожевого або червонуватого, але з часом може темніти. В середньому розмір утворення сягає від 0,5 до 5 см в діаметрі, бувають виключення, коли пухлина розростається до більших розмірів.
Серед основних причин розвитку епідермальних кіст фахівці медичного центру «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському виділяють такі:
- неправильний догляд за шкірою, використання невідповідних косметичних засобів, недостатньо ретельна гігієна;
- утворення рубців і шрамів – подібні дефекти складаються зі щільної сполучної тканини, що може тиснути та перекривати сальні протоки;
- запалення на шкірі – це може бути фолікуліт або вугрові висипи, що спричиняють появу набряків, які так само здавлюють протоки сальних залоз;
- порушення обмінних процесів – під час гормонального дисбалансу секрет сальних залоз відрізняється густішою консистенцією. В’язка структура порушує фізіологічний відтік себуму та закупорює проток;
- погана спадковість – частіше за все патологія виникає у людей з жирним типом шкіри, які рясно пітніють.
У переважній більшості кісти цього типу доброякісні та не викликають дискомфорту, крім естетичного. Але завжди існує ризик проникнення патогенної мікрофлори всередину капсули, що провокує запалення аж до розвитку гнійного процесу. Тому такі утворення спостерігають, уважно стежать за змінами чи проявом небажаної симптоматики.
Якщо пухлина невелика, розташована в непомітному місці та не викликає дискомфорту, зазвичай приймають рішення не втручатися. Інша ситуація, якщо утворення знаходиться в зоні травматизації, за вухом або біля очей, де кіста створює тиск на важливі органи. В таких випадках проводиться дерматоскопія – методика, що дозволяє детально роздивитися утворення, встановити діагноз і вірогідність розвитку до злоякісної пухлини.
Особливості лікування епідермальних кіст
Ефективних способів лікування епідермальних кіст на сьогодні не існує. Видалення – єдиний спосіб, який дозволяє позбутися новоутворення. Процедура може проводитися різними способами з використанням різного інструменту – вибір залежатиме від розміру та локалізації кісти.
Незалежно від обраної методики процедура виконується за схожим алгоритмом. Спочатку лікар знеболює ділянку, після чого виконує висічення капсули. Дуже важливо видалити всі часточки, щоб надалі пацієнт не зіштовхнувся з рецидивом. Для видалення достатньо одного сеансу, який триває не більше 30 хвилин. Після завершення процедури рану знезаражують і наносять спеціальну мазь для швидкого загоєння. По завершенню видалення лікар надає індивідуальні рекомендації для догляду за цією ділянкою шкіри.
Видалення підшкірної кісти у медичному центрі «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському – це проста процедура, яка здатна вирішити ситуацію! Перевага цього методу в тому, що немає потреби в проведенні госпіталізації або тривалої реабілітації – пацієнт одразу зможе повернутися до звичного розпорядку дня. Якщо видалення проводитиме досвідчений фахівець, ризик утворення шрамів або рубців мінімальний!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ