Тромбофлебіт – захворювання поверхневих венозних стінок, що супроводжується запаленням і появою тромбів у судинах. Часто патологія вражає ноги, органи шиї, грудини і тазу. Відкладати лікування тромбофлебіту не можна, тому у разі патології одразу звертайтеся до флеболога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському.
Види тромбофлебіту
Існує декілька видів тромбофлебіту:
- гострий – триває максимум місяць, має виражені ознаки, є виліковним при своєчасному зверненні по допомогу;
- підгострий – до півроку, менш виражена симптоматика;
- хронічний – при ігноруванні усунення причин хвороба розвивається повільно, десятиліттями;
- мігруючий – вражає різні судини в органах за короткий час, супроводжує появу новоутворень, потребує серйозного обстеження і точної діагностики.
В групі ризику опиняються люди із сидячою роботою, малою рухливістю та ожирінням; лежачі хворі/інваліди на візку; прооперовані пацієнти на постільному режимі; люди зі швидкою гемокоагуляцією; вагітні; літні люди.
Причини та ознаки тромбофлебіту
Серед поширених причин виділяють такі:
- запалення;
- спадковість;
- алергії;
- травматизація судин;
- інфекції;
- онкологія;
- ендокринні порушення;
- варикоз.
Ознаки хвороби – виражені, але в різних органах вони проявляються по-різному.
Ключові симптоми:
- біль і набряки ураженої зони;
- синюшність шкірних покривів;
- підвищення температури тіла до 39 °С;
- почервоніння/ущільнення вени.
Тромбофлебіт – життєво небезпечний ускладненнями, серед яких глибокий тромбоз, сепсис, інфекції, лімфангіт (запалення лімфовузлів) та ін. При відриві тромбу і потраплянні його у легеневу артерію наступає емболія і без термінової реанімації – смерть.
При симптомах тромбофлебіту одразу відвідайте спеціаліста, щоб уникнути тяжких ускладнень і позбутися проблеми якомога скоріше.
Діагностика тромбофлебіту
Тромбофлебіт має виражену картину, тому іноді для постановки діагнозу вистачає звичайного огляду. Уточнення відбувається після додаткових методів: ЗАК, біохімія крові, коагулограма. Важливим також є дуплексне обстеження. Це УЗД судин з картуванням потоків крові, що дає повну інформацію про стан вен, клапанів та змін у судинах. Визначаються тромби і їх розміри. Додатково проводять КТ, кардіограму і УЗД серця. За результатами лікар оцінює ризик емболії легень та підбирає лікування.
Особливості лікування
Гостру фазу лікують амбулаторно. Якщо патологія ще не встигла розвинутися, пацієнту дозволено зберігати активність. Лікар призначає протизапальні препарати, ангіопротектори, мазі-антикоагулянти і прохолодні компреси. При запущеному уражені терапія проходить у стаціонарі.
Швидко прогресуюча форма хвороби потребує операції – видалення ділянки проблемної вени і потенційно ризикованої зони для тромбоутворення.
Легкі випадки оперують лазером або проколом. Іноді застосовується фібриноліз. У вену вводяться препарати для розчинення тромбу. Препарати можна вводити чітко в ушкоджену зону або системно.
Другий спосіб – дієвий на початкових стадіях, при утворенні тромбу максимум 7 діб тому.
Під час маніпуляції є загроза відриву, тому пацієнту ставлять кава-фільтр.
Фізіотерапія
Щоб усунути запалення і біль, розрідити кров, застосовуються фізіопроцедури: СУФ-опромінення, УВЧ, електрофорез, кріо-, лазеро- та магнітотерапія, аплікації парафіну тощо. Також показане носіння компресійного трикотажу, щоб запобігти поширенню запалення.
Тромбофлебіт часто рецидивує, тому всім, хто мав цю хворобу, рекомендовано обстежуватися мінімум раз на рік.
Профілактика
Здоровий спосіб життя – понад усе! Почніть зі збалансованого харчування, фізичних активностей і масажу. При сидячій роботі робіть перерви на розминку або коротку прогулянку, пийте достатньо води. Носіть взуття і одяг, що не стискають судини, уникайте травм, переохолоджень і позбавтеся шкідливих звичок. Хворим на варикоз і вагітним показане носіння компресійних виробів.
Тромбофлебіт несе пряму загрозу для життя. На ранніх стадіях патологію можна вилікувати безопераційно, тому при ознаках захворювання або підозрах поспішайте звернутися до флеболога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ