П’яткова шпора – це поява кісткового наросту в місці кріплення кістки п’ятки, фасції підошви та сухожилля стопи. Хвороба спричиняє хронічне запалення і дегенеративні зміни сухожиль (осифікацію). Поступово процес поширюється навколишні тканини і проявляється тупим або колючим болем в зоні п’яти, посилюються при ходьбі, стоянні та опорі на ногу.
Запущений наріст призводить до розростання сухожиль зв’язок і фасцій, також загрожує інфікуванням, пошкодженням нервів, некрозом та ін. ускладненнями, тому слід негайно звернутися до лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському за професійною консультацією, обстеженням та лікуванням.
До чинників, що провокують шпори належать травми, плоскостопість, зайва вага, порушення метаболізму і кровообігу, поліартрит та ін.
Коли необхідно звернутися по допомогу
Записатися на прийом до лікаря необхідно у наступних випадках:
- почервоніння стопи;
- набряки;
- оніміння/поколювання;
- нарости на кістці та мозолях на підошві;
- кульгання.
Біль локалізується по центру п’ятки, іноді поширюється по всій поверхні, віддає у склепіння стопи і гомілку.
Діагностування п’яткових шпор
Діагностикою і розробкою індивідуального плану лікування займається травматолог. Терапія призначається на підставі анамнезу, огляду і результатів обстеження. Додаткових досліджень потребують випадки, коли потрібне уточнення причини патології, а також якщо у пацієнтів є підозра кісткового туберкульозу, остеомієліту, ревматоїдного артриту тощо.
Обстеження включає наступні заходи:
- УЗД/рентген: для оцінки тканин і рельєфу проблемної зони, виявлення запалень, візуалізації шипу на п’яточному бугрі та ін.;
- загальні аналізи крові і сечі;
- МРТ.
Особливості лікування п’яткових шпор
Терапевтичні методи спеціаліст підбирає відповідно до стану хворого та місця розташування шипа.
Медикаментозна терапія – застосовується на перших стадіях захворювання й передбачає нанесення на уражену зону спеціальних гелів та мазей, а також застосування компресів та примочок, та прийом НПЗЗ у формі пігулок.
Лазеротерапія – проводиться на будь-яких стадіях п’яткової шпори. Приносить протизапальний та знеболюючий ефект, усуває набряки.
Ударно-хвильові процедури – спрямовані на зміцнення зв’язок, знеболення, розсмоктування наросту.
Магнітотерапія – чинить протинабрякову дію, покращує функціонування судин.
Рентгенотерапія – призначають при сильних болях. Промінь рентгену блокує імпульси і знімає біль.
Хірургічне видалення – показане при відсутності позитивних результатів після медикаментозного лікування.
Також може застосовуватися блокада п’яткової шпори. Процедура проводиться суворо за показаннями спеціаліста і призначається не відразу. Перед цим показані медикаменти, компреси, масажі та ЛФК, і лише за відсутності ефекту виконують блокаду. Для цього методу застосовують протизапальні (стероїдні) засоби, анестетики (новокаїн, лідокаїн) та змішані ліки – для більш тривалого ефекту. Найбільш поширені препарати – гідрокортизон, дипроспан та кеналог.
Маніпуляцію проводить хірург. Лікар повільно вводить голку крізь п’ятку у найбільш болюче місце. Процедура – неприємна, але завдяки обережному і повільному введенню біль відразу стихає, а симптоми шпори усуваються .
Профілактика п’яткової шпори
Профілактичні заходи мають спрямовуватися на мінімізацію перевантаження та анатомічно коректний розподіл навантаження на стопи. Збереженню результатів після лікування сприяє уникнення травм п’ятки, адекватні спортивні заняття і вправи для зміцнення кістково-зв’язочного апарату.
Для тривалого ефекту рекомендовано позбутися зайвої ваги, вчасно діагностувати і виправляти плоскостопість, носити комфортне взуття.
Якщо ви помітили ознаки п’яткової шпори та відчуваєте навіть легкий біль при навантаженні на п’ятку, зверніться до фахівців медичного центру «Оксфорд Медікал» у Кам’янці-Подільському, щоб скоріше позбутися проблеми!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ