Цистит є запаленням сечового міхура, яке викликає бактеріальна інфекція у сечовивідних шляхах. Хвороба проявляється ріжучим болем, печінням і дискомфортом при сечовипусканні, а також може серйозно порушити роботу нирок, тому при підозрі на захворювання негайно звертайтеся до уролога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Кам’янці-Подільському.
Причини циститу
Запалення виникає через патогенну мікробіоту в нижніх частинах кишківника та статевих органах (гриби Candida, сталіфо-, стрептококи і т.д).
Серед інших причин:
Цистит частіше з’являється у жінок через анатомічно коротшу уретру. Хвороба розпочинається запаленням в піхві, мікрофлора порушується, інфекція потрапляє до міхура, після чого починається запалення. Також хронічний цистит може виникнути у хворих зі слабким імунітетом та при наявності функціональних або органічних змін в сечовому міхурі.
Ознаки циститу
Симптоматика гострого циститу проявляється наступними станами:
часті позиви до сечовипускання при малих обсягах виділень;
дискомфорт при туалеті;
виділення із члена у чоловіків та піхви – у жінок;
відчуття неповного випорожнення міхура;
зміна кольору сечі та поява осаду;
дискомфорт в нижній частині живота.
У дітей цистит проявляється болями в животі, постійною потребою у сечовипусканні, температурою тіла +38 °C і вище, дратівливістю і нудотою.
В умовах самолікування, безконтрольного прийому препаратів або недотриманні рекомендації уролога цистит переходить у хронічну стадію з рецидивами 3 місяці. В даному випадку повноцінне відновлення слизової після запалення – неможливе.
Ускладнення після циститу
Цистит небезпечний тим, що інфекція може поширитися на нирки й викликати нудоту і блювання, озноб, сильний біль у попереку і боці.
Ігнорування перших ознак з часом призводить до ускладнень, серед яких:
Тож, якщо ви часто хочете до туалету та відчуваєте ріжучий біль при сечовипусканні, не зволікайте з походом до спеціаліста.
Діагностування і лікування циститу
Уролог виявляє цистит при опитуванні за скаргами й ознаками, з якими хворий приходить на прийом.
Додатково призначаються загальні аналізи сечі та крові, УЗД, бакпосів сечі та цистоскопія. Для жінок показане гінекологічне обстеження і дослідження вагінальної мікрофлори для виключення гінекологічного циститу. Рідше призначають біопсію.
Методи терапії
Консервативне лікування спрямоване на усунення запалення в міхурі та загальне покращення самопочуття. Терапія включає прийом антибіотиків, спазмолітиків, седативних і сечогінних препаратів. Ліки треба застосовувати біля 3 тижнів, щоб гострий цистит не став хронічним.
Додатково показані фізіотерапія, постільний режим, рясне пиття, обмеження солоної та смаженої їжі, виключення переохолодження.
Якщо медикаментозне лікування безрезультатне, проводять хірургічне втручання – цістоуретроскопію. Операція проводиться місцевим наркозом або в/в седацією. За 2 год. до втручання не можна пити і їсти.
Лікар промиває міхур та уретру, щоб усунути бактерії, та вводить препарати для загоєння слизової. Виразки припікають електрокоагулятором. Високочастотний струм діє на уражені тканини, які згодом заміщуються здоровими.
Профілактичні заходи
Щоб не зіткнутися з циститом, важливо дотримуватися рекомендацій лікарів:
підтримка інтимної гігієни;
утеплення в холодний сезон;
уникання переохолодження, сирості та сидіння на холодних поверхнях;
проходити щорічні профілактичні огляди в уролога і гінеколога;
не терпіти позиви до туалету.
І головне, вчасно записуйтеся на прийом до уролога медичного центру «Оксфорд Медікал» у Кам’янці-Подільському при неприємних симптомах, щоб не довести хворобу до хронічної стадії.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ