Мікози або грибки – це група хвороб, які виникають на шкірі та слизових оболонках (поверхневі) й здатні поширюватися на інші тканини та навіть проникати у внутрішні органи (глибокі).
Основні їх збудники – гриби-дерматофіти, якими заражаються через інших людей, особисті речі, вовну тварин, ґрунт тощо. Інфекція зароджується у теплих вологих місцях. При контакті зі шкірою, де є мікротріщини, відбувається ураження.
Симптоми – зміна відтінку шкіри, свербіж, лущення, подразнення, збільшення зони ураження.
Увага! Не займайтеся самолікуванням! Використання протигрибкових мазей навмання – не просто не дасть динаміки одужання, а й може погіршити ситуацію і ускладнити діагностику! В цій ситуації більш правильним буде звернутися по професійну допомогу до дерматолога медичного центру «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському.
Запасіться терпінням. Усунення мікозу – довгий шлях, адже грибки мають цикл життя і виску стійкість до ряду протигрибкових препаратів. Зокрема – деяких компонентів фунгіцидних ліків. Тому лікування проходить курсом.
Лікування грибка потребує комплексного та професійного підходу, тому важливо одразу звернутися до спеціаліста.
Діагностика грибкових хвороб
Золотий стандарт діагностики – лабораторні обстеження, і деякі з них дерматолог може провести на етапі консультації. Сучасними засобами можна виявити інфекційного агенту, який викликав хворобу та підібрати ліки.
Спеціаліст проводить візуальний огляд уражених ділянок, іноді – дерматоскопію (дослідження збільшувальним апаратом). Після береться зішкріб із хворої ділянки. Якщо грибок перекинувся на нігті або слизову оболонку – проводиться огляд під лампою Вуда, щоб за потреби провести тест йодом (проба Бальцера).
Особливості лікування
Процес розпочинається разом з дезінфекцію. Важливо правильно визначити збудника мікозу і підібрати препарати. Також лікування можна починати лише при підтвердженні саме грибкової інфекції (після культурального або мікроскопічного обстеження матеріалу).
За результатами діагностики дерматолог призначає індивідуальне лікування й дає рекомендації по догляду та попередження рецидивів.
Усунення мікозу шкіри здійснюється протигрибковими препаратами місцевої дії і таблетками. Медикаменти перорального застосування фахівці призначають дуже обережно, тому як правило борються із грибком засобами зовнішньої дії. Ці препарати впливають на патоген локально, не поширюючись по організму.
При швидкому прогресуванні інфекції призначається комбінована фунгіцидна терапія, що складається з використання протигрибкових гелів, крапель, мазей, суспензій та лосьйонів. Для внутрішнього прийому показані антибіотики або таблетки проти грибка. Вони містять антибактеріальні і протизапальні елементи, тому є більш результативними, ніж фунгіцидні препарати, оскільки лікування мікозу починається з усунення запалення.
Лікарі виділяють групи препаратів, що містять базові активні речовини для боротьби з грибком: ітраконазол, флуконазол, амфотеріцин, кетоконазол тощо.
Якщо грибкова інфекція поширюється на нігті рук, дерматологи рекомендують апаратно сточити заражені нігті фрезерною машиною, щоб фунгіцидні ліки глибоко проникали у шкіру. Ще один спосіб – розчинення нігтьової пластини спеціальний хімічним розчином. У складних випадках пластини видаляють хірургічно.
Після усунення гострої стадії зараження подальше лікування передбачає:
- застосування локального протигрибкового засобу;
- додаткова терапія для усунення симптомів;
- використання засобів для обробки взуття, білизни й одягу.
Профілактика грибкових хвороб
Інфекцію простіше попередити, тому дотримуйтесь профілактичних заходів: підвищення імунітету, зволоження шкіри, особиста гігієна, прання і підтримка чистоти у будинку. Не користуйтеся чужими капцями на босу ногу, гребінцем або рушником. У громадських місцях з високою вологістю (басейн, сауна) не ходіть босоніж.
У випадку зараження не займайтеся самолікуванням. Негайно записуйтеся на прийом до спеціаліста медичного центру «Оксфорд Медікал» в Кам’янці-Подільському, який точно визначить причину та збудника грибка і призначить найбільш ефективне лікування!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ