Себореєю називають запалення шкірних покривів, яке виникає в місцях, де розташовані сальні залози: на обличчі – підборіддя, ніс, лоб, зона носогубного трикутника, волосистій ділянці голови, за вухами, а також на тілі – в зоні декольте, між лопатками.
Хвороба проявляється сухими або жирними лусочками, почервоніннями, висипаннями та свербінням. Захворювання часто виникає у малюків до 3 місяців, підлітків і людей 30-60 років, причому чоловіки страждають на цю патологію частіше за жінок.
Причини себореї
До причин себореї відносять такі:
- генетична схильність;
- високе виділення шкірного сала;
- гормональні зміни (статеве дозрівання, гіперандрогенія, вагітність тощо);
- ослаблення імунітету;
- стреси;
- ускладнення СНІД/ВІЛ.
Симптоми cебореї
Загальні ознаки залежать від особливостей хвороби і ступеня тяжкості. Серед них:
- висипання неправильної форми;
- почервоніння, лущення і сухість шкіри;
- свербіж;
- ущільнення шкіри;
- розширення пор;
- наявність комедонів;
- вугрі;
- постійно жирне волосся і шкіра голови та обличчя та ін.
У новонароджених при себореї вражається весь покрив шкіри, яка стає червоною, лущиться і жирна на дотик. При цьому у дитини зникає апетит, проявляється блювання і пронос.
Якщо несвоєчасно почати лікування, себорея може спровокувати ряд ускладнень: алопецію (облисіння), стрептодермію у формі гнійних корок з «мокрими» діянками, еритродермію – великі червоні плями, які лущаться, екзему.
При перших симптомах себореї записуйтесь на консультацію дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському, щоб патологія не призвела до тяжких ускладнень.
Як лікують себорею
Щоб почати лікувати себорею, дерматолог проводить опитування і огляд пацієнта. Для уточнення діагнозу призначається обстеження, щоб відрізнити себорею від інших захворювань шкіри: розацеа, псоріазу чи дерматиту. За необхідності проводиться гістологія.
Додаткові методи дослідження включають:
- біохімію крові;
- трихоскопію;
- УЗД щитовидки;
- консультації ін. фахівців.
На основі результатів лікар підбирає ефективне лікування для конкретного випадку.
Терапевтичні методи
Захворювання має рецидивуючий характер, тому терапія націлена більше не на усунення хвороби, а на продовження періодів ремісії. При цьому себорея у дітей піддається повному вилікуванню.
В якості терапії зазвичай призначаються зовнішні препарати – креми, мазі для зняття запалення, свербежу, захисту від грибка, та регулювання виділення себуму. Ефективними є комбіновані ліки, що містять фунгіциди, пиритион-цинк, глюкокортикоїди, антибіотики та ін. речовини.
Цей склад впливати водночас на кілька факторів захворювання:
- кортикостероїди – протиалергічна, протизапальна, антиексудативна дія;
- фунгіциди – проти грибка;
- антибіотики – борються з патогенними мікробами.
Якщо зовнішня терапія не має результату, призначають системні протигрибкові ліки, а також препарати, які пригнічують продукування себуму. Також важливо скоригувати раціон харчування.
Дієта передбачає виключення (або принаймні обмеження) гострих, смажених та солодких страв, копчених продуктів. При цьому варто вживати зелені овочі, ягоди, цитрусові мигдаль. Ці продукти знімають запалення і підтримують імунітет.
Також дерматолог призначає вітамінно-мінеральний комплекс, куди входять кальцій, сірка, вітаміни С, Е, D, А та групи В.
Профілактика
Оскільки себорея виникає зазвичай через порушення роботи імунної та ендокринної системи, профілактика має бути спрямована на усунення основних патологій і виключення факторів, що провокують захворювання.
В якості профілактики допоможе дотримання гігієни, використання спеціальних доглядових засобів для волосся, шкіри тіла та обличчя. Крім цього, важливо навчитися контролювати емоційний стан, мінімізувати стреси та слідкувати за станом ШКТ.
Щоб вилікувати себорею, подовжити її ремісію та уникнути ускладнень хвороби, відвідайте дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському, який призначить індивідуальний курс лікування й надасть професійні рекомендації для підтримки здоров’я сальних залоз і шкіри.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ