Фотодерматоз є рідкісним захворюванням, яке зустрічається у пацієнтів з тонкою світлою шкірою та слабким імунітетом. Самі УФ промені не призводять до патології або алергії, що викликає хворобу. Але такий стан сигналізує про глибокі проблеми з внутрішніми органами.
Захворювання виникає через порушення вироблення ферментів, тому фотодерматоз може свідчити про патології нирок, печінки, гормональної системи, авітаміноз тощо.
Якщо вчасно не вирішити проблему, фотодерматоз стане прогресувати й набуде хронічної форми з частими рецидивами. Тобто щоразу, як ви будете виходити на сонце, незахищена шкіра негайно відповість на це алергією, почервоніннями та болісним свербінням.
Причини захворювання
Серед розповсюджених причин захворювання виділяють такі:
- алергія: проявляється в осіб з патологіями нирок, печінки та надниркових залоз;
- вагітність;
- тривале перебування на сонці у пік активності (з 12-ї до 16-ї години дня);
- зловживання загаром на пляжі та в солярії осіб зі світлою шкірою;
- прийом ліків, що знижують імунітет (антибіотики, протизапальні засоби) і підвищують світлочутливість шкіри;
- спадковість (порушення пігментаційного метаболізму).
Пройшовши обстеження, вдасться більш точно встановити причина захворювання та підібрати лікування.
Симптоматика
Фотодерматоз починає проявлятися як почервоніння шкіри, з’являються пухирі та висипання, схожі на кропив'янку. Може додатися алергія, що супроводжується неприємним свербінням та лущенням. В окремих випадках набрякає слизова.
Хвороба зазвичай вражає завжди відкриті зони: обличчя, шия, вуха, кисті, передпліччя, зону декольте. Симптоми розвиваються за 2-4 години після перебування на сонці. Уповільнений фотодерматоз розвивається протягом 18-72 годин. У пацієнтів з чутливою шкірою може розвинутися ускладнення у формі бронхоспазму, падіння АТ і запаморочення.
При ознаках фотодерматиту не займайтеся самолікуванням. Одразу звертайтеся за консультацією дерматолога! Спеціаліст призначить комплексне обстеження та підбере індивідуальне лікування.
Особливості лікування фотодерматозу
Терапія починається з діагностики. Це дає можливість встановити точну форму і причину захворювання та призначити грамотне лікування. Фахівець проводить опитування, вислуховує скарги пацієнта, оглядає його, оцінюючи стан шкіри, а також призначає додаткове обстеження, в т. ч. – консультацію суміжних спеціалістів (ендокринолога, гастроентеролога та ін.). Після лікар розробляє індивідуальний план лікування.
Медикаментозна терапія
Включає прийом антигістамінних препаратів при сильному свербежі, ліків для блокування впливу запальних медіаторів у форматі уколів або пігулок, а також медикаментів для нормалізації метаболізму, функціонування печінки та ін. органів. Показана гіпоалергенна і щадна для шлунку дієта, а також прийом глюкокортикоїдів, протизапальних нестероїдних препаратів.
Місцева терапія
Показане використання засобів локальної дії, що необхідно для регенерації шкіри. Також корисними будуть вологі компреси і обгортання з настоями календули, ромашки, зеленого чаю тощо.
Прописують креми з цинком, метилурацилом та ін. активними компонентами, а при наявності гнійних утворень проблемні ділянки обробляються антисептиками, наприклад, хлоргексидином.
Як уникнути фотодерматозу
З метою профілактики дотримуйтесь кількох правил.
У спекотну погоду носіть одяг з натуральних тканин, що дозволяє шкірі дихати і захищає від променів. Також користуйтеся сонцезахисними окулярами і SPF-креми для незахищених зон.
У пляжний сезон слід знаходитися на сонці до 10-11 ранку і після 16-17 години вечора. В пік активності ліпше перебувати у приміщенні або в тіні.
Якщо ви відправляєтеся у подорож до країн із жарким кліматом, не рекомендовано напередодні робити глибокі очищенні, скрабування і пілінги.
Кваліфікована допомога дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському – запорука швидкого полегшення симптоматики фотодерматозу і його повного вилікування. Дбайте про здоров’я своєї шкіри і вчасно записуйтеся на прийом до фахівця!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ