Вітіліго – знебарвлення певних зон шкіри. Плями можуть проявитися будь-де на тілі. При вітіліго шкіра втрачає меланін (пігментацію) і природний захист.
Причини розвитку – спадковість, травматизація шкіри, знижений імунітет, ендокринні порушення та навіть звичайні нервові стреси.
Важливо! Вітіліго не є заразною хворобою, але при цьому не лікується повністю. Можна лише зупинити прогресування і розростання плям. Більшість фахівців вважають, що вітіліго – скоріше косметичний дефект, ніж хвороба, але пацієнти відчувають сильний психологічний дискомфорт, що знижує якість життя. При цьоу вітіліго може бути проявом набагато серйознішої патології, а тому радимо звернутися до дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському та пройти обстеження.
Вітіліго проявляється у вигляді світлих плям з тонким ободком на різних частинах тіла: обличчі, ліктях, спині, колінах та ін. З часом плями збільшуються в розмірах, зливаючись. Обидві сторони тіла вражаються симетрично.
При появі перших безбарвних плям на тілі негайно запишіться на прийом до дерматолога. Він призначить комплексну діагностику, щоб чітко встановити діагноз, та розробить індивідуальний план лікування.
Сучасні методи обстеження
Суть діагностики полягає у визначенні та усуненні першопричин. Лікар вислуховує скарги пацієнта та збирає інформацію про особливості патології, ускладнюючі фактори, що можуть її провокувати, а також дані про випадки захворювання серед родичів.
При огляді оцінюється стан слизових оболонок і шкіри (в т. ч з лампою Вуда) і встановлюється характер плям. Це необхідно, щоб чітко відрізнити вітіліго від екземи, дерматиту, лишаю чи сифілісу.
Для уточнення діагнозу хворого можуть направити до ін. спеціалістів: гастроентеролога, імунолога та ендокринолога. Призначається ряд інструментальних досліджень: від аналізів крові до зіскобу верхнього шару плями та біопсії ураженої тканини.
Особливості лікування вітиліго
На даний момент способу для повного усунення вітіліго не винайдено. При цьому можна зупинити його прогресування.
Серед основних методів, що стримують активний розвиток патології та сприяють відновленню шкіри, виділяють такі:
- Медикаменти: гормони, зовнішні мазі, креми, що знижують виразність плям, розчини, які роблять шкіру більш чутливою до УФ. Важливо застосування кремів з високим показником SPF, щоб захистити уражені ділянки від опіків. Консервативна терапія має стимулювати синтез меланіну, що покращить вигляд шкірних покровів та зупинить прогресування хвороби.
- Хірургічне втручання: якщо медикаменти не приносять результату, інколи вдаються до пересадки здорової шкіри на пошкоджені зони або виконують мікротатуаж.
- Лазеротерапія: є одним із сучасних та ефективних методів без інвазивного втручання. Лазерний промінь під дією високої температури зупиняє втрати пігмента й сприяє відновленню на хворих ділянках.
- Світлолікування: вітіліго ефективно лікують також імпульсним УФ опроміненням, за допомогою чого стимулюється продукція організмом меланіну. Після процедури депігментовані оседеки зникають або значно зменшуються в обсязі.
Профілактика розвитку вітіліго
Якщо в родині хворого точно були випадки вітіліго, необхідний регулярний контроль і профілактика. Хоч це і не усуне проблему повністю, але допоможе стримати її розвиток і відновити значні ділянки шкіри.
Дерматологи рекомендують:
- уникати прямого сонячного опромінення, використовувати SPF-крем;
- берегти шкіру та травмування;
- не використовувати агресивні хімікати для побуту;
- зміцнювати імунітет, в т. ч. уникати психоемоційних стресів;
- правильно харчуватися і позбутись шкідливих звичок.
Щоб отримати професійну консультацію та лікування, радимо записатися на прийом до професійного дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському. Спеціаліст візьме ваше здоров'я під контроль протягом усього періоду відновлення та реабілітації. Діагностика проходить у комфортних умовах, а для лікування використовуються тільки прогресивні методи, щоб швидше покращити зовнішній вигляд шкіри.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ