Висівкоподібний (різнокольоровий) лишай є грибковою інфекцією поверхневих шарів шкіри. Також його називають «сонячним грибком», оскільки він проявляється блідими плямами, які особливо чітко виділяються при засмазі.
Іншими симптомами стають плями на тілі, зокрема – шиї, грудях, спині та шкірі голови, незначне свербіння, лущення, а також погіршення стану шкіри під дією сонця.
На ранній стадії висипання не мають набряків і запалення. Вони набувають рожевого відтінку і потім світлішають. З часом висипання збільшуються до кількох сантиметрів і починають лущитися по центру.
Причини появи лишаю
Висівкоподібний лишай провокує розростання грибків Malassezia. Вони можуть жити на шкірі багатьох людей, не доставляючи проблем. Але існує ряд факторів, що призводять до їх розмноження і утворення лишаю:
- вологий/теплий клімат;
- рясне потовиділення;
- жирність шкіри;
- гормональні розлади;
- слабкий імунітет;
- спадковість.
Перелічені фактори можуть провокувати розвиток лишаю, але для виявлення точної причини і призначення терапії варто звернутися до професійного дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському. Він поставить правильний діагноз й допоможе підібрати індивідуальне лікування.
Діагностика лишаю
Після опитування на першому прийомі лікар ставить попередній діагноз лишаю за результатами огляду стану шкіри. Також застосовується метод дерматоскопії – вивчення ураженої ділянки під спеціальним мікроскопом, що дозволяє збільшити зображення.
Мікроскопія (зішкріб на наявність грибка Malassezia) допомагає підтвердити наявність висівкоподібного лишая й виключити інші патології зі схожими симптомами. Додатково призначається гістологія, загальний аналіз сечі та крові. На основі обстеження розробляється лікувальний план.
Особливості лікування
При грамотному та своєчасному лікуванні різноколірний лишай можна усунути за 2-3 тижні. Терапія передбачає застосування кількох методів залежно від локалізації плям, ступеня їх поширення і тяжкості перебігу.
Місцеві препарати
Перші засоби від лишаю – протигрибкові лосьйони, креми та мазі. В ліках містяться циклопірокс, кетоконазол та ін. активні речовини. Засоби слід наносити на уражені зони 1-2 на день кілька тижнів для усунення штамів Malassezia та пригнічення їх розвитку.
Пероральні препарати
Як правило, це пігулки/капсули або розчини: флуконазол, ітраконазол та ін. Цей метод використовують у більш тяжких випадках, коли зовнішні засоби не мають ефекту. Тривалість прийому лікар призначає індивідуально.
Для уникнення рецидиву рекомендовано періодично застосовувати місцеві або пероральні антигрибкові препарати. Тривалість і частота змінюються залежно від стану шкіри.
Загальні правила, яких варто дотримуватися протягом основного лікування:
- контролювати чистоту і сухість уражених ділянок.
- уникати надмірного потовиділення;
- носити взуття і одяг, що не стискає;
- застосовувати SPF-крем.
Головне – виконувати рекомендації та пройти курс до кінця навіть при зменшенні симптомів.
Профілактика лишаю
Повністю усунути лишай не завжди можливо, але можна мінімізувати його прояви, уникнути частих рецидивів і зупинити прогресування.
Заходи профілактики виглядають наступним чином:
- гігієна: користуватися м’яким милом, ретельно витирати шкіру, не брати чужий одяг, рушник, гребінець та ін. предмети;
- уникнення рясного потовиділення: після інтенсивних заняттях спортом або тяжкої фізичної праці – приймайте душ;
- спеціалізована косметика: регулярне користування протигрибковими косметичними засобами (креми, шампуні тощо);
- здоровий спосіб життя: підтримка імунітету, вчасне лікування інфекцій, правильний режим сну, зменшення нервових стресів.
Оскільки стан ШКТ відображається на шкірі, при лишаї рекомендована дієта, що включає вживання сирих фруктів/овочів, круп, риби, а також обмеження солодощів та алкоголю.
Лишай можливо вилікувати повністю або уповільнити його розвиток. Для цього запишіться до кваліфікованого дерматолога медичного центру “Оксфорд Медікал” в Кам’янці-Подільському, який проведе комплексний огляд і діагностику та призначить ефективне лікування.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ